🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

1 / 4
Canvas Workstation - BFT704
Canvas Workstation - BFT704
Application: Workstation, Working Table, Executive Table
2 Seater Dimension:
| Length | With Cabinet Length | Depth | Height |
| 47.5" | 53.5" | 47" | 30" |
4 Seater Dimension:
| Length | With Cabinet Length | Depth | Height |
| 95" | 107" | 47" | 30" |
Materials:
| Table Top: | 25mm Laminated Board. |
| Others Place: | 16mm Laminated Board |
| Board Edging: | 1mm edging. |
| Frame: | Mighty Mild Steel. |
| Paint: | Powder coating heat paint. |
| Partition: | 12" height 16mm Laminated board. |
| Cabinet Size: | Length-16", Depth-48", Height-26". |
| Drawer Lock: | Upper Drawer is locked. |
| Cable hole: | Yes, Round Cable hole attached. |
| Adjustable Stopper: | Yes. |
Note: Chair price is not included.
Select Variant
Select Colors
From $122.30
Canvas Workstation - BFT704—
$122.30
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Canvas Workstation - BFT704
Application: Workstation, Working Table, Executive Table
2 Seater Dimension:
| Length | With Cabinet Length | Depth | Height |
| 47.5" | 53.5" | 47" | 30" |
4 Seater Dimension:
| Length | With Cabinet Length | Depth | Height |
| 95" | 107" | 47" | 30" |
Materials:
| Table Top: | 25mm Laminated Board. |
| Others Place: | 16mm Laminated Board |
| Board Edging: | 1mm edging. |
| Frame: | Mighty Mild Steel. |
| Paint: | Powder coating heat paint. |
| Partition: | 12" height 16mm Laminated board. |
| Cabinet Size: | Length-16", Depth-48", Height-26". |
| Drawer Lock: | Upper Drawer is locked. |
| Cable hole: | Yes, Round Cable hole attached. |
| Adjustable Stopper: | Yes. |
Note: Chair price is not included.





















