🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

1 / 4
Quantum Workstation - BFT701
Quantum Workstation - BFT701
Application: Workstation, Working Table, Executive Table
2 Seater Dimension:
| Length - 48" | Depth - 48" | Height - 30" |
4 Seater Dimension:
| Length - 96" | Depth - 48" | Height - 30" |
6 Seater Dimension:
| Length - 144" | Depth - 48" | Height - 30" |
Materials:
| Table Top: | Water resistant strong laminated board. |
| Top Board thickness: | 25mm thick laminated board. |
| Upper Partition: | 12" height 16mm Laminated Board or Fabrics wrapped partition. |
| Board Edging: | 1mm thick PVC edging. |
| Frame: | Mighty Mild Steel. |
| Paint: | Powder coating heat paint. |
| Cable hole: | Yes, Round Cable hole attached. |
| Adjustable Stopper: | Yes. |
Note: Chair price is not included.
Select Variant
Select Drawer Unit
Select Partition
From $110.07
Quantum Workstation - BFT701—
$110.07
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Quantum Workstation - BFT701
Application: Workstation, Working Table, Executive Table
2 Seater Dimension:
| Length - 48" | Depth - 48" | Height - 30" |
4 Seater Dimension:
| Length - 96" | Depth - 48" | Height - 30" |
6 Seater Dimension:
| Length - 144" | Depth - 48" | Height - 30" |
Materials:
| Table Top: | Water resistant strong laminated board. |
| Top Board thickness: | 25mm thick laminated board. |
| Upper Partition: | 12" height 16mm Laminated Board or Fabrics wrapped partition. |
| Board Edging: | 1mm thick PVC edging. |
| Frame: | Mighty Mild Steel. |
| Paint: | Powder coating heat paint. |
| Cable hole: | Yes, Round Cable hole attached. |
| Adjustable Stopper: | Yes. |
Note: Chair price is not included.





















