🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

1 / 5
Elite CEO Desk - BFT808
Elite CEO Desk - BFT808
Application: CEO Desk, Executive Desk.
Table Dimension:
| Length | Depth | Height |
| 60" | 30" | 30" |
Cabinet Dimension:
| Length | Depth | Height |
| 42" | 16" | 26" |
Drawer Unit Dimension:
| Length | Depth | Height |
| 16" | 16" | 26" |
Materials:
| Table Top: |
25mm Laminated Board. |
| Others Place: | 16mm Laminated Board |
| Board Edging: | 1mm edging. |
| Frame: | Mighty Mild Steel. |
| Paint: | Powder coating heat paint. |
| Drawer Feature: | Made of best quality channel. |
| Wheel: | Best quality PVC wheel attached in drawer unit and Cabinet. |
| Lock: | Yes, Lock is attached in drawer unit. |
| Cable hole: | Yes, Round cable hole attached. |
| Adjustable Stopper: | Yes. |
Note: Chair is not included.
Select Color
From $47.69
Original: $158.98
-70%Elite CEO Desk - BFT808—
$158.98
$47.69Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Elite CEO Desk - BFT808
Application: CEO Desk, Executive Desk.
Table Dimension:
| Length | Depth | Height |
| 60" | 30" | 30" |
Cabinet Dimension:
| Length | Depth | Height |
| 42" | 16" | 26" |
Drawer Unit Dimension:
| Length | Depth | Height |
| 16" | 16" | 26" |
Materials:
| Table Top: |
25mm Laminated Board. |
| Others Place: | 16mm Laminated Board |
| Board Edging: | 1mm edging. |
| Frame: | Mighty Mild Steel. |
| Paint: | Powder coating heat paint. |
| Drawer Feature: | Made of best quality channel. |
| Wheel: | Best quality PVC wheel attached in drawer unit and Cabinet. |
| Lock: | Yes, Lock is attached in drawer unit. |
| Cable hole: | Yes, Round cable hole attached. |
| Adjustable Stopper: | Yes. |
Note: Chair is not included.





















